TÖREN KORDONLARI

Aiguillettes olarak da adlandırılan askeri tören kordonları, metal uçlu ve farklı renklerde örme kordonlardır. Ordu kuvvetleri onları tören üniformaları ile birlikte aksesuar olarak kullanırlar. Genellikle göğüs ve omuz arasında tören üniformasının üzerine asılı olarak giymektedirler.

Günümüzde askeri tören kordonları şıklık amacıyla kullanılmasının yanı sıra metal uçlu süs örgülü kordonlar olarak geçmektedir. Askerler, akademik bir tören veya askeri tören üniforması gibi diğer kostümlerin bir parçası olarak üniformalarının üzerine uygun renklerde simli veya simsiz olarak kullanırlar. Kordonların bu kullanımı, plaka zırhını birbirine tutturmak için kullanılan bağcıktan türetilmiştir. Bu şekilde bir düğüm veya ilmek düzenlemesi şeklinde oluşmuştur.

Omuzdan aşağıya sarkan bu kordonların ise derin bir anlamı olduğunu da söyleyebiliriz. Askeri personellerin görevine, halkına ve davasına ters düşecek bir hareket yapmaktansa kendisini asmayı yeğlediğini ifade eder. Askeri tören kordonları yırtılmaz ve sökülmez malzemelerden imal edilmiştir. Ripstop kumaşlar, aşınmaya ve yıpranmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Ripstop ile beraber gabardin kumaşlar tercih edilir. Gabardin kumaşları küçük kırışıklıklara sahiptir ve göze çarpmadan su geçirmez bir özellik sağlar. İçeriğinde ise %50 pamuk ve %50 polyester bulunur.

ASKERİ TÖREN KORDONLAR HANGİ KISIMLARA YERLEŞTİRİLİR?

Kordonlar genellikle apoletin altından geçer ve omzu çevreleyerek düğmelerle bir araya gelir. Askeri tören kordonları üniformanın sağ ve sol tarafına yerleştirilebilir. Askeri tören kordonlarını yerleştirmek için başka bir form daha olduğunu da söylemek isteriz. Tören kordonları aynı zamanda koltuk altından geçebilir. Bu form, dünyadaki bazı farklı ordularda da oldukça yaygındır. Askeri kıyafet kordonlarının konumu, ülkenin ordusunun daha önce nasıl bir form kullandığına bağlı olmaktadır.

ASKERİ TÖREN KORDONLARI ÜRETİCİSİ

Raff Military Textile, Türkiye’nin önde gelen askeri tekstil üreticilerinden biridir. Çeşitli askeri ve polis üniformaları, kurumsal kıyafetler, botlar ve ekipmanları üretimini, toptan satışını ve ihracatını gerçekleştirmektedir. Amacımız, kaliteyi kaybetmeden en iyi askeri ve polis ürünlerini en iyi fiyatlarla sizlere ulaştırmaktır. Gelişen tekstil sanayi sektörünün bir parçası olarak en kaliteli askeri tören kordonlarının üretimini ve dağıtımını sağlamaya gayret göstermekteyiz. Firmamız askeri ve polis üniformaları ve ekipmanları üreten ve ihraç eden uzun bir geçmişe sahiptir.

Ürünlerimiz öncelikle Afrika, Avrupa, Orta Doğu ve Latin Amerika gibi bölgelere yaygın bir şekilde ihraç edilmektedir. Raff Military Textile, 50 yılı aşkın bir süredir askeri giyim pazarında faaliyet gösteren bir şirkettir. Sektörümüzde önemsediğimiz faktörlerin başında hem kumaş hem de malzeme dayanıklılığı, imalat kalitesi ve ürünlerin insan sağlığına uygunluğu gelmektedir. Çağımızın modern teknolojisini sizler için en yararlı şekilde kullanmaktayız. Son model overlok dikiş ve örme makinelerini tören kordonları üretiminde kullanıyor ve ürünlerimizi hiçbir deformasyona uğramadan titiz bir şekilde sizlere sunuyoruz.

DÜNYA ÇAPINDA ASKERİ TÖREN KORDONLARININ KULLANIMI

Herhangi bir askeri tören etkinliğinde askeri kıyafet kordonlarını net bir şekilde görebilirsiniz. Bununla birlikte dünyadaki her ülkenin askeri tören üniformalarında kendilerine has bir modelleri vardır. Genel olarak askeri tören kordonlarında altın ve gümüş gibi renkler kullanılır. Farklı ülkelerde ise askeri tören kordonlarının oldukça zıt renklerde ve modellerde kullanıldığını görebilirsiniz. Örneğin, İspanya’da askeri kıyafetlerin üzerinde kullanılan kordonlarda kırmızı renk kullanılmaktadır. Raff Military Textile uluslararası anlamda bilinen ve kullanılan tüm tören kordonlarını, taleplerinize uygun bir şekilde ve 50 yıllık uzmanlığıyla üretmektedir. Tören üniformalarında mevcut olarak kullanılan tüm askeri aksesuarları web sitemizde detaylı olarak inceleyebilir ve Raff Military Textile farkıyla temin edebilirsiniz.