ASKER KIYAFETLERİ

Asker kıyafetleri, çok kapsamlı bir tekstil alanı olup tek bir tip model ile ele alınmamalıdır. Raff Military Textile sektöründe 50 yıla yakın tecrübesi ile bugüne kadar sayısız askeri kıyafet modelleri üretimine vakıf olmuştur. Bunlardan bazılarını saymak gerekirse tören kıyafetleri, pilot tulumu, jandarma ve askeri spor kıyafetleri gibi birçok örnek sıralayabiliriz.

Tekstil sektöründe başlıca dikkat edilmesi gereken husus, üretim metotlarını ve teknik özelliklerini aşama aşama sıralayan resmi şartnamelerdir. Asker kıyafetlerinin her biri için ayrı şartname, devletin savunma bakanlığı tarafından yayınlanmaktadır. Üretim sırasında tüm bu şartnameler esas alınır ve kıyafetler testlere tabii tutularak şartnamelere uyup uyulmadığı kontrol edilir.

Raff Military, uluslararası hizmet veren bir firma olarak ihracat yaptığı tüm ülkelerin teknik şartnamelerini, asker kıyafetleri üretiminde eksiksiz olarak yerine getirmektedir. Sahip olduğu materyallerin kalitesi ile beraber kıyafetler tüm teknik gereklilikleri de karşılamaktadır. Bu sayede ortaya müşteri ihtiyaçlarına tam anlamıyla uyan ürünler çıkmaktadır. Elbette Raff Military Textile ‘ı diğer firmalardan ön plana çıkaran tek özellik bunlarla da sınırlı değildir. Oldukça geniş ürün yelpazesi ile Raff, diğer firmalara oranla müşterilerine ulaşmak istedikleri tüm askeri ürünleri sunmaktadır.

ASKER KIYAFETİNDE BULUNMASI GEREKEN BAŞLICA ÖZELLİKLER

Asker kıyafetinin bilinen en önemli özelliği kamuflaj desenlere sahip olmasıdır. Genel olarak şapka, parka, tişört, pantolon ve bot kombininden oluştuğu düşünülen asker kıyafetleri günümüzde giderek farklılaşmaktadır. Askeri personellerin rahatlığı ve korunaklı olması daha fazla önemsenerek kıyafetlerde gün geçtikçe güncellemeler uygulanmaktadır. Bu nedenle asker kıyafetlerinin özelliklerini basite indirgememek gerekir.

• Kamuflaj üniformalar yaz – kış kullanım için özel yalıtımlı bir yapıya sahiptir. Yazın terlemelere karşı etkin bir koruma sağlarken kışın ise vücut ısısının içeride tutulmamasını sağlar.
• Kıyafetlerin içerisinde en az %50 pamuk oranı bulunması zorunludur. Böylelikle kumaş içeriğinin daha kaliteli ve daha yumuşak olması sağlanır.
• Kumaş tipi olarak ise kalitesiyle ön plana çıkan yüksek mukavemetli Cordura kumaş kullanılmaktadır.
• Kamuflaj kumaşların dış yüzeyinde su itici özellik bulunur.
• Kopma, aşınma, renk solma ve tüylenme oranlarının en az seviyede olması gerekmektedir.
• Yüksek sıcaklıklarda yıkamalara karşı çekme oranının en düşük seviyede olması sağlanmalıdır.
• Uzun süre giyilen üniformaların oluşabilecek deri deformasyonu veya alerjik reaksiyonlara karşı anti-bakteriyel yapıda olması test edilmeli ve onaylanmalıdır.
• Dikim tekniği olarak önerilen Ripstop – Gabardin tekniğidir.
• Kullanılacak her malzemelerin kalite standartlarına uygun olması oldukça önemlidir.
• Çevresel şartlar göz önünde bulundurularak yanmaz veya ısıya dayanıklı kumaş tipleri kullanmak gerekebilir.

Üstte saydığımız tüm bu özelliklerin, resmi şartnamelerde ana hatları belirlediğini söyleyebiliriz. Şartnameler tüm bu koşullarla beraber üreticiler için ayrıca bazı şeffaflıklar da sağlayabilmektedir. Üretilen askeri kıyafetlerin yukarıdaki tüm haslıkları sadece gerektiği oranda yerine getirmesi kabul edilebilmektedir. Fakat bunlara rağmen Raff Military Textile mümkün olduğunca tüm gereksinimleri yerine getirmeye çalışıp üniformaların haslıklara birebir uymasını sağlamaktadır.

RAFF MILITARY TEXTILE TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLAN ASKER KIYAFETLERİ

Bu alanda çok çeşitli bir portföye sahip olan Raff, dünya genelinde kullanılmakta olan birçok asker kıyafeti üretimini kendi bünyesine ait fabrikalarda ve son teknoloji makinelerin kalitesiyle gerçekleştirmektedir. Sağladığı uluslararası hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyeti sayesinde 2015 yılında ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 10002:2014 Müşteri Memnuniyeti sertifikalarının sahibi olmuştur.

Günümüzde yaklaşık 60 ülkeye birden ihracat gerçekleştirmekte ve kapasitesini her geçen gün arttırmaktadır. Başlıca Afrika olmak üzere Türki Cumhuriyetler, Orta Doğu, Orta Asya, Avrupa, Latin Amerikan ve Balkan ülkelerine ağırlıklı olarak ihracatlarını gerçekleştirmektedir. Her ülkenin kendilerine ait kamuflaj desenleri, kumaş özellikleri ve tasarım farklılıkları bulunmaktadır. Resmi olarak belirlenen üniforma tiplerinin yanı sıra müşterilerinin çoğu zaman özel talepleri de üretim sırasında dikkate alınmaktadır.

Tüm bu hususlar dikkate alınarak üretilen asker kıyafetlerinden bazıları ise şunlardır;

Askeri Kamuflaj Üniforma:
Genel olarak askeri personellerin en çok kullandığı kıyafet tipidir. Yeşil, mavi, bej veya kahverengi olarak pek çok farklı kamuflaj tipi bulunmaktadır. Bu desenler kullanılacak bölgenin çevresel özelliğine göre belirlenmektedir. Örneğin, tropical iklimli bölgelerde yeşil kamuflaj kullanılırken çöl ikliminin hakim olduğu bölgelerde kahverengi kamuflaj desen tercih edilir. Kamuflaj üniformalar %50 polyester ve %50 pamuk Cordura kumaş kullanılarak Ripstop- Gabardin kumaş tekniği ile imal edilmektedir.

Askeri Tören Takım Elbisesi:
Tören takımları, şıklıkları ile ön plana çıkan askeri kıyafet çeşididir. Şık ve tüylenmez takım elbise kumaşlarının boy gösterdiği kıyafetler, simli ipliklerin kullanıldığı ve üretiminin oldukça teferruatlı olduğu apoletler ve pirinç düğme süslemeleri ile tamamlanmaktadır.

Askeri Pilot Tulumu:
Pilot tulumu ise bir başka önemli asker kıyafeti modelidir. Yere kadar uzanan fermuarlı tulum şeklindedir. Uzun fermuarı sayesinde kolayca giyilip çıkarılabilmektedir. Kamuflaj desen uygulanmaz, genelde düz renk olarak kullanılır. Pilot tulumları Meta-Aramid malzeme ile yanmaz yapıda üretilmektedir.

Askeri Kar Elbisesi:
Yoğun kar alan bölgelerde kullanılan askeri kıyafet tipidir. O bölgelerde görev alan askeri personeller için yüksek koruma sağlar. Baştan aşağı beyaz renk ile üretilerek kamufle özelliği sağlanır. Yapısında %100 polyester bulunan kumaşlar ve Membran ile kaplanarak hazırlanmaktadır. Askeri kar elbisesi, kar maskesi, kar botu, kar eldiveni ve kar çantası gibi çeşitli ekipmanlara da sahiptir.

Askeri Eşofman Takımı:
Askeri personellerin günlük eğitimleri sırasında kullanılacak olan eşofman takımları onlara özel olarak üretilir. Kurumların belirlediği renklerin dışına çıkılmayacak şekilde terletmez iç astarlı-astarsız ve oldukça rahat yapıda olmaktadır. Yine aynı şekilde %100 polyester içeren Raşel kumaş tipi ile üretimleri yapılır.

Askeri Yağmurluk:
Askeri yağmurluklar, aniden bastıran yağmurlar düşünülerek tasarlanmış kıyafet tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Panço şeklinde olan modeli sayesinde üniforma üzerine kolayca giyilmektedir. Tüm bunlarla beraber su geçirmez kumaşlar ile istenilen desen ve renkte üretimleri yapılabilmektedir.

Askeri Yazlık Kıyafetler:
Askeri yazlık kıyafet denildiğinde aklımıza ilk gelecek ürün elbette askeri fanila olmaktadır. Askeri fanila ile birlikte askeri polo tişörtler bu kıyafetler içerisinde yer alır. Birçok modeli bulunan yazlık polo tişört ve fanilalar yine aynı şekilde kamuflaj desen veya düz renklerle üretimleri yapılmaktadır. Yüksek kalite, terletmez yapı ve nefes alabilir kumaş kullanılması başlıca özellikleri arasındadır.

Raff Military Textile yukarıda sayılan asker kıyafetleri ile birlikte daha sayamadığımız birçok ürünün üretimini gerçekleştiren ender firmalardan birisidir. Tüm bu kıyafetler ile birlikte ihtiyaç duyulan ekipmanları da beraberinde ürün portföyünde yer vererek müşterilerine tedarik konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Web sitemizin ‘Asker Malzemeleri‘ bölümünde üretimimizde bulunan tüm bu ürünleri detaylı olarak inceleyebilir, özel talepleriniz içinse ‘İletişim’ sayfamızdan bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz.