ASKER ŞAPKASI

Asker şapkasının malzeme özellikleri, üniforma ile benzerdir fakat önemli farklardan biri ise yapısında polietilen kullanılması diyebiliriz. Asker şapkasının ağırlığı 50 gr’ı geçmemelidir. Sertlik 52 + 3 Shore-D olmalıdır. Şapkalar üzerinde yapılan fonksiyonel testler, ön kapakların kırılmamasını, çatlamamasını ve bükülmemesini onaylamalıdır. Birinci hususa göre şapkalara uygulanan bu ısıl direnç testi yumuşatılmamalı ve zayıflatılmamalıdır. Kısacası birinci hususa göre kapaklar, soğuğa veya sıcaklığa dayanıklılık testi uygulandığında kırılmamalı ve sertleşmemelidir. Bununla beraber şapka ile yapılan boya stabilize testinde akma rengi, solma ve bulanıklık olmamalıdır.

ASKER ŞAPKASININ ÖZELLİKLERİ

Asker şapkası kasnağının rengi, şapkadan en az üç renk ton farklı olabilir. SAE 1070’de kullanılan kaput kasnağı, kaliteli çelik metal bantların kullanılmasını gerektirmektedir. Kalınlık ise 0,7 + 0,1 mm oranlarında olmalıdır. Yapılan kaplama malzemesinin cinsi polietilendir ve kaplanmış malzemenin kalınlığı 0,5 ile 0,7 mm arasında olmaktadır. Klipslerin malzeme cinsi polietilen veya poliamid olarak değişir. Kasnaktan şapkaya uzanan gövde uçları klipse sığacak şekilde dikilmektedir.

Asker şapkası elle katlandığında veya birçok kez açıldığında soyulması veya bükülme yapması mümkün olduğunun en az seviyesinde olmalıdır. Bu nedenle son derece kaliteli materyallerin kullanılması gerekmektedir. Klipslerin malzeme cinsi AISI 304 paslanmaz çeliktendir. Buradaki topun renk farkı seviyesi ise en az üç ton değerinde olmaktadır. Böylece ön kapaktan üst topuna kadar kaliteli materyaller ile kuşanan asker şapkaları, diğer şapkalara oranla en dayanıklı ürünlerdir, diyebiliriz.

POLİS ŞAPKASININ ÖZELLİKLERİ

Polis şapkasının renk farklılıkları ise şapka kumaşının renginin 4 ila 5 ton arasında olmalıdır. Şapkanın ön tarafı ise bundan farklı olarak parlak olmalıdır. Malzeme tipi müşterinin isteğine göre değiştirilebilir. Isı kalkanı dayanıklılık testine tabi tutulduğunda vizör, şapka üzerinde yumuşamamalı ve sarkmamalıdır. Vizöre karşı soğuk test uygulandıktan sonra sertleşme veya kırılma ise olmamalıdır. Üst katman parlak suni deriden yapılarak göze çarpmalıdır. Kumaşın yüzeyi PVC polivinil klorür ile kaplanarak dayanıklılık elde edilmelidir.

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere polis şapkasının da hemen hemen asker şapkası ile benzer yönetmeliklere sahip olduğunu söylemek mümkündür. Raff Military Textile, üste saymış olduğumuz tüm bu haslıkları birebir karşılayan asker şapkası ve polis şapkası üretmektedir. Bünyesinde hem asker hem de polis malzemelerine yer vermesi açısından sayısız ürün ve modele sahiptir. Bu kategorimiz üzerinden tüm bu ürünleri detaylı olarak inceleyebilir ve hızlıca tedarik edebilirsiniz.