İlk askeri üniformalar

“Askeri üniformanın 3 işlevini keşfedin!” başlıklı yazımızda, koruma, işlevsellik ve tanımlama olarak üç noktada özetleyebileceğimiz bu kıyafetin askerler için önemini ayrıntılarıyla anlattık. Makalenin tamamına erişmek için buraya tıklayın. Bu seviyede ortaya çıkan soru şudur: Bu ürün ilk etapta nasıl ortaya çıktı? Askeri üniformaların başlangıcını belirleyen nedir?

Yunan antik çağlarından beri, örneğin Hannibal’in İspanyol Piyadeleri veya beyaz-kırmızı kıyafetler giyen Spartanlar’da olduğu gibi, toplu olarak ortak kıyafet kullanımı fark edilmiştir. Ancak Avrupa’da 17. yüzyıldan itibaren, şimdi askeri üniforma olarak adlandırılan giyimin ortaya çıkışına tanık olunmuştur. Düzenli ordular kurma ve askerleri daha düşük maliyetle giydirme ihtiyacı, yetkilileri ordularının kıyafetlerini yeniden düşünmeye ve aşağıdakileri içeren ayrıntılı bir kıyafet yönetmeliği oluşturmaya itmiştir; kıyafetin modeli, kamuflajın modeli, renkleri…

Üniformalar Napolyon döneminde zirveye ulaşmıştır. Memurlar, abartılı altın veya gümüş örgüler, çok sayıda altın düğme ve cilalı deri ile zarif, iyi tasarlanmış kıyafetler giymişlerdir. Sıradan askerler ise daha basit üniformalar giymekteydi.

Renk dışında, eski askeri üniformaları sivil giysilerden ayıran çok az şey vardı. Bu renk ülkelerle ilişkilendirildi – Büyük Britanya için kırmızı ve Amerika Birleşik Devletleri için mavi gibi. Daha önce, dövüşler, eğitim ve resmi etkinlikler için tek bir görev tasarımına güveniliyordu. Bununla birlikte, zamanla her biri için pratik, rahat ve dayanıklı giysiler tasarlamak adına ordunun kolları arasında da bir ayrım yapılmasının gerekli olduğu ortaya çıktı.

Bu anlamda renk, kumaş seçimi, rütbe belirten amblem tasarımı, düğme sayısı vb. gibi farklılıklar bulunmaktadır. Ortaya çıkan birçok unsur vardır – Pirinç ve deri düğmeler, pratik düğmeli cepler, örgüler ve durumu belirtmek için altın süslemeler. Bu üniformalar öncelikle savaş zamanlarında askerleri sivillerden ayırmak için tasarlanmıştır. Ardından, savaş kanunları tarafından korunmayan yasa dışı silah sahiplerini tanımak, ve son olarak genç sivillerin dikkatini çekip onları orduya katılmaya teşvik etmek için.

Bu giysilerin kumaş seçimi, kullanılan teknoloji, renk ve kamuflaj türü askerin görevi, muharebe veya eğitim alanlarının iklimi ve her ülkenin gereksinimleri dikkate alınarak yapılır. Askerin askeri üniformasına tek bir bakış, yetkisi hakkında net bir fikir sahibi olmak için yeterlidir. Birçok çeşitten oluşan askeri üniforma yelpazemize buradan göz atın.