Tekstil Ürünlerinin Üretim Özellikleri

Askeri giyim için üretilen ürünler büyük profesyonellik gerektirir. Dünyanın bütün ülkelerinde, devletler veya çeşitli özel kuruluşlar, askeri kıyafetlere ihtiyaç duymaktadır. Askeri kıyafetler, özel koşullar için dayanıklı giysiler olmalıdır. Bu yüzden, hangi firma aracılığı ile ürünlerin satın alınacağına dikkatli bir şekilde karar verilmelidir. Raff Military Textil, bu alandaki başarılı firmalar arasında bulunmaktadır ve sadece Türkiye’ye yönelik değil dünyanın birçok ülkesi için üretim yapmaktadır.

Üretilen Malzemeler

Raff Military Textil tarafından üretimi yapılan birçok farklı askeri ürün bulunmaktadır. En çok öne çıkan askeri ürünler arasında askeri t-shirtler, kazaklar, eldivenler, botlar, miğferler bulunmaktadır. Askeri ürünler seçilirken en çok dikkat edilmesi gereken özellik malzeme kalitesidir. Ürünlerin imal edildikleri materyallerin, birbirinden farklı zorlu koşullara uyumlu olması gerekmektedir.

Askeri kamuflaj ve t-shirtlerde dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında kumaşın ağırlığı gelmektedir. Kumaşın bir metresinin ağırlığı hesaplanarak yoğunluk tespit edilir. Askeri kamuflaj ürünler için önemli olan diğer özellikler de, çekme özelliği, renk hassaslığı, boncuklanma yapmamasıdır. Ayrıca, bir askeri t-shirte kaliteli diyebilmek için, bütün mekanik özelliklere karşı dirençli olduğundan emin olmak gerekir.

T-shirtler için önemli detayların başında ürünün malzemesinin kalınlığı ve dayanıklılığı gelmektedir. Bu yüzden, ürün üretilirken kullanılan malzemenin kalınlığı son derece önem arz eder. Çok zorlu koşullarda giyilmesi gerekebilecek bir ürün olan askeri t-shirt, giyen kişiye asla rahatsızlık vermemeli ve çok ağır olmamalıdır. Bir diğer önemli nokta da renk hassaslığıdır. Askeri t-shirtler güneş ışınlarına karşı dayanıklı olmalıdır. Yani, üretilirken kullanılan malzeme, çabuk solma yapmamalıdır. Kıyafetlerin imalat süreci tamamlandıktan sonra ışık hassasiyeti mutlaka test edilmeli ve solma olmadığı tespit edilmelidir.

Ayrıca, t-shirtlerin çekme özelliği olmamasına da dikkat edilmelidir. Bu tip askeri tekstil ürünleri için, çekme, solma vb. durumlara dair standart olarak kabul edilen değerler vardır. Bu tip durumlar, bu standartların üstünde bir değere çıkmamalıdır. Çekme için standart olarak alınan değerler %1,5 ile %5 arasındadır. Ürünler imal edildikten sonra, bu değerlerin dışında bir sonuç vermemeleri için mutlaka test edilmelidir. Kullanılan kumaşın cinsi de önemlidir. Ürünün kaliteli olması için, t-shirtler %100 pamuk kullanılarak imal edilmelidir.

Diğer Tekstil / Giyim Ürünleri

Askeri tekstil ürünleri deyince akla sadece t-shirtler ve kazaklar gelmemelidir. Askeri giyimin tam olarak kusursuz şekilde yerine gelmesi için gerekli olan birçok giyim parçası mevcuttur. Askeri giyim deyince ilk akla gelen ürünlerden birisi de askeri botlardır.

Askeri botlar, özellikle bulunulan coğrafyanın durumuna göre büyük önem kazanabilmektedir. Askerler hem çok soğuk bölgelerde hem de çok sıcak bölgelerde görev yapabilen kişiler olduklarından, botlar mutlaka kaliteli malzemeden üretilmelidir. Özellikle tabanlarının kalitesi çok önemlidir. Ayaklar botun içinde rahat olmalıdır. Bu yüzden de ortopedik tabanlara mutlaka botların içinde olmalıdır. Botlar kesinlikle su geçirmemelidir.

Askeri kıyafetlerin en önemli parçalarından birisi de eldivenlerdir. Özellikle soğuk iklim bölgelerinde bulunan askerlerin ellerinin soğuk iklim koşullarına dayanabilmesi için, kaliteli eldivenler şarttır. Askeri eldivenlerin kaliteli olması için şart olan malzeme de kumaştır. Sıcak tutan bir eldiven için iki kat kumaş kullanılması şarttır.

Eldivenlerin önemli detaylarından birisi de birleştirme dikişlerinin sağlamlığıdır. Bu dikişler mutlaka overlok ile yapılmalıdır. Böylece bu dikişler kolay atmaz ve eldivenler sağlamlığını uzun süre korur. Ayrıca, eldivenlerin sağlamlığının yanında, görüntü olarak kamuflajı bozmamaları da önemlidir. Aynı askeri kıyafetler gibi, kamuflaj kaplamalı olmalıdır. Kullanılan malzeme ise %85 pamuk %15 sürekli filament polyester olmalıdır. Eldivenlerin ayrıca yıkamaya karşı da dayanıklı olması şarttır. Yıkamalarda aşınma olmamalı, dikişlerde kopma görülmemelidir. Yukarıda saydığımız özelliklere sahip olan ürünleri ve diğer ürünleri Raff Military Textil sitesinde inceleyebilirsiniz.