Tıbbi personel neden medikal kıyafetler giymelidir?

Tıpkı asker ve polislerin görevlerini yerine getirirken özel bir üniformaya ihtiyaç duyduğu gibi, sağlık personeli de tıbbi üniforma olarak bilinen, çalışma ortamına uygun ve verimliliklerini artıran özel giysiler giymelidir.
Aşağıda, bu takımları kullanmanın ana nedenlerini listeleyeceğiz.
Doktorlar, hemşireler ve bir sağlık kuruluşunda çalışan tüm görevliler, diğerlerinin aksine pek çok yararı bulunan bu kıyafetleri giymelidir:

● Kullanıcı ve hastanın korunması

İster hastanede, ister klinikte veya bir laboratuvarda çalışıyor olun, her zaman enfeksiyon ve kontaminasyon riskine maruz kalırsınız. Bu durum sizi ve iş yeri dışındaki çevrenizi riske atabilir.

Medikal kıyafetler virüs ve mikropların yayılmasını önleyen, antibakteriyel özelliklere sahip kumaşlardan yapılmıştır. Bu kumaşlar, doktor veya hemşirenin vücudu ile kıyafetlerine sıçrayabilecek sıvılar arasında bir bariyer oluşturacak kadar kalındır. Dolayısıyla hastayı ve sağlık çalışanını aynı anda korur.

● Konfor

Tıbbi bir kurum çalışanının işi açık ara en zor işlerden biridir; tüm gün ayakta durmak, hastaları izlemek, laboratuvar çalışmaları için vücut sıvılarını almak… Bu görevleri başarıyla yerine getirmek için kesinlikle rahat, elastik, hareket özgürlüğü sağlayan giysilere ihtiyaç vardır. Medikal kıyafetler, nem emici özellikleri sayesinde kişiye gerekli konforu garanti eder.

● Sağlıkçılar için özel tasarım

Normal giysilerden farklı olarak tıbbi üniformalar, pantolonun yanı sıra tişört üzerinde de birkaç cep içerir. Sağlık çalışanları kalem, forseps, sargı ve buna benzer birtakım malzemelere ihtiyaç duyar. Sonuç olarak, tıbbi önlük, personelin kolayca hareket etmesine izin verir.

● Sağlık çalışanı giyimi

Tıbbi giysiler, hastaların sağlık çalışanlarını kolayca tanımlamasını sağlar. Böylece bir hastanenin farklı uzmanlık alanlarında çalışan, farklı meslekten personelleri arasında kolayca ayrım yapılabilir.
Kadın hastalıkları, çocuk sağlığı veya yoğun bakım gibi her bölüme farklı bir renk verilebilir.
Doktor, hemşire, resepsiyonist vb. arasında ayrım yapmak için de renkler kullanılabilir.
Bazı kuruluşlar tıbbi giysilere logolarını koyarak veya bir şekilde görsel kimliklerini kullanarak üniformaları kişiselleştirmektedirler.

● Uygun fiyat

Tıbbi üniformalar normal giysilere göre daha ucuz ve uzun ömürlüdür. Normal kumaşlar düzenli olarak yapılan ve hastane çalışanları için gerekli olan dezenfeksiyon ve sterilizasyon işlemlerine karşı dayanıklı olmaz, zarar görür ve sık sık yeniden satın alımı gerekebilir. Dolayısıyla kesinlikle daha maliyetli olur. Ancak özel medikal giysiler bu alanda kullanılmak için tasarlanmıştır ve daha uzun süre dayanır. Üstelik fiyatları da uygundur.

Bu üniformaların düzgün bir şekilde muhafaza edilmesi ve ömürlerinin uzatılması, uygun sterilizasyon ve bakım yönergelerinin izlenmesini gerektirir. Ancak artık giysinin evsafını kaybettiği veya bozulduğu fark edilirse, elbette değiştirilmesi gerekir.
Tıbbi üniformanızı değiştirmeniz mi gerekiyor? Doğru yerdesiniz! RAFF Military Textile, Türkiye’de ve uluslararası alanda sağlık üniformalarının en güçlü tedarikçilerden biridir. Ürünlerimizi Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Afrika ve İngiltere’ye gönderiyoruz.

Tıbbi üniformalarımıza göz atmak için lütfen tıklayın.