BLOG ANASAYFA > BLOG

ASKER - POLİS ŞAPKALARI TEKNİK ŞARTNAMEYE GÖRE NASIL OLMALIDIR ?

ASKER - POLİS ŞAPKALARI TEKNİK ŞARTNAMEYE GÖRE NASIL OLMALIDIR ?

Asker - Polis Şapka Malzemeleri:

Şapka Bandı Özellikleri Malzeme cinsi polietilen olması gerekir. Bir adet asker- polis şapkasının ağırlığı en fazla 50 g olmalıdır. Serrtlik derecesi 52+3 Shore-D olmalıdır. Fonksiyon testine tabii tutulan şapkalarda kırılma, çatlama ve büküklük olmaması gerekir. Sıcağa dayanıklılık testi uygulanan şapkalar ilk haline göre yumuşama ve sarkma olmaması gerekir. Soğuğa karşı dayanıklılık testi uygulandığında ilk haline göre şapkanın kırılması ve sertleşmesi olmaması gerekir. Boya sabitlik testi uygulanan şapkada herhangi bir renk akması ve renginde bulanma olmaması gerekir.

Asker - Polis  Şapka Kasnağı Özellikleri:

Şapka kasnağı rengi şapkanın renginden en az 3 ton farklı olmalıdır. Şapka kasnağında kullanılan SAE 1070 kalite çelikten imal edilmiş metal şerit kullanılması gerekir.Eni 2,2+0,2 mm olmalıdır. Kalınlığı 0,7+0,1 mm olmalıdır.

 

Üzeri kaplanmış olması gerekir. Kaplama yapılan malzeme cinsi polietilen den olması gerekir. Kaplama yapılan malzeme kalınlığı 0,5-0,7 mm olması gerekir.

Klips malzeme cinsi polietilen veya poliamid olmalıdır.  Şapka Kasnağının gövdesinin uçları klipse girmesine uygun olmalıdır. Kalınlığı boyalı olarak en az  0,5 mm olmalıdır. On defa elle bükülüp açıldığında boyadan kabarma ve dökülme olmaması gerekir. Klips malzeme cinsi AISI 304 paslanmaz çelikten olmalıdır.

Asker - Polis Şapka  Balen Özellikleri:

Balenin renk ton farklılığı en az üç ton olmalıdır. Sıcağa dayanım testi uygulandığında ilk haline göre yumuşama ve sarkma olmaması gerekir. Soğuğa karşı dayanıklılık testi yapıldığında sertleşme ve kırılma olmaması gerekir.

Asker Şapkasında kullanılan biyenin eni 16-18 mm olmalıdır. Biye malzeme cinsi pamuktan yada polietilenden olmalıdır. Şapka biyesini içinden şerit geçirildiğinde biye delinmeyecek ve şeride takılmayacak şekilde olmalıdır.

Asker - Polis Şapka Sakındırak Özellikleri:

Şapka kumaş renginden 4-5 ton farklılığı olması gerekir. Ön yüzü parlak olmalıdır. Malzeme cinsi müşteri isteğine göre değişebilir.

Asker - Polis Şapkasının Siper Özellikleri:

Asker Şapkanın rengi ile siper malzeme rengi arasındaki renk ton farkı en az  4-5 olmalıdır. Sıcağa dayanıklılık testine tabi tutulan şapka siperinin yumuşama ve sarkması olmaması gerekir. Soğuğa karşı dayanıklılık testine tabii tutulan Siperde ilk haline göre sertleşme ve kırılma olmaması gerekir. Üst tabaka, parlak suni deri  malzeme cinsinden olması gerekir. Kumaş Üzeri Polivinil  klorür Pvc kaplı olması gerekir. Üst tabaka kalınlığı 0,6-0,8 mm arasında olmalıdır. Orta tabakası plastikten yapılmalıdır. Orta tabaka kalınlığı 1,5 - 2 mm arasında olmalıdır. Alt tabaka mat suni deri malzeme cinsinde yapılmalıdır. Kumaş üzeri polivinil klorür PVC kaplı olması gerekir. Alt tabaka kalınlığı 2+0,1 mm olmalıdır. Tabakalar birbirine yapıştırılır. Alt ve üst tabakalar dış bükey taraflarından parlak suni deri şerit ile dikilerek birleştirilir. Birleştirme dikişindeki ilmek sayısı  10 cm de  30+5 adet olması gerekir. İki ucu birbirine değdirildiğinde çatlama, kırılma ve yırtılma olmaması gerekir. Boya sabitliği testi uygulandığında renginin akmaması renk bulanıklığı olmaması gerekir. Poliüretandan olması gerekir. Ölçüleri +%5 kalınlığı 2+0,1 mm olması gerekir.