Satış Direktörümüz Ceyhun Şahbaz Angola Gazetesine Röportaj Verdi

Our Sales Director Ceyhun Şahbaz "gave an interview to Angola's Economia&Finanças Newspaper

Değerli Satış Direktörümüz Ceyhun Şahbaz’ın Angola’nın önde gelen “Economia&Finanças” Gazetesine verdiği ve markamızın başarısını vurgulayan röportajı duyurmaktan büyük gurur duyuyoruz. Satış Direktörümüz bu röportajda Angola’ya, markamız Raff Military Textile’i zirveye taşıyan vizyon, kararlılık ve stratejiler hakkında genel bir bakış sundu.

Raff Military Textile’in kuruluşunu anlatarak başladığı röportajda, temel değerlerini ve sektöre yönelik vizyonunu vurguladı. Angolalı müşterilerimize, markamızın sürekli büyüyen hedeflerini pazar talepleriyle uyumlu hale getirmede ve premium tekstil ürünleri üreten bir güç merkezi haline gelmede nasıl önemli bir rol oynadığını ilk elden samimiyetle anlattı.

İşte Röportajın Tamamı:

Raff Military Tekstil Satış Direktörü Ceyhun Şahbaz ile Röportaj
Gazeteci: Joaquim Suami

1 – Raff Military Textile Nedir?

Raff Military Textile, yarım asırdan fazla bir geçmişe sahip askeri ve polis tekstil endüstrisine adanmış, en son teknoloji ile sektörün en iyi ürünlerini yaratan uluslararası bir askeri tekstil şirketidir.

2 – Raff Military Textile aslında ne üretiyor?

Raff’ın asıl kuruluş amacı, marka ismimizden de anlaşılacağı üzere askeri ve polis tekstil ürünleri üzerinedir. Bunları askeri ve polis kamuflaj üniformaları, askeri ve polis yelekleri, tören kıyafetleri, askeri ve polis bot ve ayakkabıları, sırt çantaları, çadırlar ve çeşitli ekipmanlar olarak sıralayabiliriz. Askeri ve polis ürünleri başta olmak üzere ürün portföyümüz her geçen gün büyüyüp gelişerek müşterilerimizin özel istekleri bağlamında tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz bir noktaya ulaşmıştır.

3 – Askeri ve polis üniformalarının yanı sıra başka hangi ürünleri üretiyorsunuz?

Firmamızın uzun yıllara dayanan tecrübesi ve uzman kadrosu ile tekstil alanındaki üretim faaliyetlerimizi genişleterek ürün gamımıza kurumsal kıyafetleri de ekledik. Bunlar bildiğiniz gibi çeşitli sektörlerde kullanılan üniformaları içeriyor; itfaiye, medikal, özel güvenlik, promosyon vb. Ürünler hakkında daha fazla bilgi için: https://www.raff.com.tr/urunlerimiz/

4 – Raff’ın Angola’ya yatırım yapma amacı nedir?

Faaliyet hayatımız boyunca Angola, pamuk, ipek ve yün gibi tekstil üretimine faydalı olabilecek kaynakları, pazar potansiyeli ve Angola hükümetinin yabancı yatırımcılara sağladığı tam destek ile şirketimiz için stratejik bir öneme sahip olmuştur.

5 – Bu amaç Angola’da fabrikalar kurmayı da içeriyor mu?

Elbette, nihai hedefimiz Angola’da bir üretim tesisi kurmak.

6 – Kaç fabrika kurmayı planlıyorsunuz ve ülkede kaç üretim tesisiniz olacak?

Şu an için kesin bir sayı veremiyoruz. Öncelikle bir tesis ile başlayıp daha sonra iyi bir başarı neticesinde bu sayıyı kademeli olarak arttırmayı hedefliyoruz.

7 – Angola pazarı işiniz için elverişli mi ve Angola için faydaları nelerdir?

Angola’ya yatırım yapma hedefimiz yıllar önce derin araştırmalarımız sonucunda oluştu ve bu yıl resmi olarak gerçekleşti. Araştırmalarımız Angola’nın bize büyük fırsatlar sunacağını gösteriyor; bu nedenle emin adımlarla ilerliyoruz. En önemlisi de burada kuracağımız tesis ile yerel istihdama ve Angola ekonomisine büyük katkı sağlayacağımızın garantisini verebiliriz.

8 – Sayın Ceyhun Şahbaz Angola’da bulunan ve Angola makamlarıyla temaslarda bulunan TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) heyetinde yer aldı mı?

Evet, burada bulunmamızı ülkemizin değerli kurumları Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ticaret Bakanlığımıza borçluyuz. Başta Sayın Savunma Bakanımız olmak üzere, değerli katkılarından dolayı herkese tekrar teşekkür ediyoruz.

9 – Bu iki kurumun yanı sıra bu ülkede başka ne gibi temaslarınız oldu?

Angola ile ticari ilişkilerimiz elbette uzun yıllara dayanıyor ve Luanda’daki Türk Büyükelçiliği’nin daveti üzerine Angola Sanayi ve Ticaret Bakanı Víctor Fernandes ile bir araya gelerek önemli ticari anlaşmalara imza attık. [Detaylar için tıklayın.]

10 – Yapmayı planladığınız bu anlaşmalar veya ortaklıklar ülke ekonomisine ne gibi ekonomik faydalar sağlayacak?

Angola ile kurduğumuz bu güçlü işbirliğinin her iki ülke için de karşılıklı fayda sağlayacağını söylemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Angola, ülkemize kıyasla daha uygun maliyetli üretim koşulları sağlayacak ve ülkenin doğal kaynaklarına erişim kolaylığı sayesinde kalite standartlarımız bu durumdan etkilenmeyecek. Hedeflerimizin gerçekleşmesi halinde Angola’nın bize olan katkısı kısa sürede diğer yatırımcıları da etkileyecek ve Angola’ya yapılan yatırımların sayısı iyi bir oranda artacaktır.

11 – Angola’da özellikle gençler arasında ne kadar istihdam sağlamayı planlıyorsunuz?

Raff Military Textile olarak üretim tesislerimizde yeterli tecrübeye sahip genç ve dinamik bir işgücü kullanmayı tercih ediyoruz. İlk üretim tesisimizde yaklaşık 100 genç Angolalıya istihdam sağlayacağımıza inanıyoruz.

12 – Angola’da ürünleriniz için fabrika veya dağıtım merkezi kurmak için seçtiğiniz bir il var mı?

Elbette, ülkemizin büyükelçiliğinin bulunduğu ve aynı zamanda Angola’nın başkenti olan Luanda başlangıç noktamız olacak.

13 – Angola’da iş forumuna katıldığınız süre zarfında ne gibi sonuçlar elde ettiniz?

Her şeyden önce Angola’daki iş forumu, uluslararası ölçekte marka bilinirliğini ve görünürlüğünü arttırmamız için dikkate değer bir platform işlevi gördü. İlgi çekici sunumlar, tartışmalar ve ağ oluşturma oturumları aracılığıyla, şirketimizi askeri ve polis tekstili çözümleri konusunda güvenilir bir sağlayıcı olarak etkili bir şekilde sergiledik. Sonuç olarak, çok değerli ortaklıklar kurduğumuzu, yeniliklerimizi sergilediğimizi, Angola hakkında pazar bilgileri edindiğimizi, sözleşmeler imzaladığımızı ve marka görünürlüğümüzü artırdığımızı söyleyebiliriz.

14 – Ortaklıklar kurmak için bazı sanayi birimleriyle temaslar oldu mu?

Evet, vardı. Angola’da zaten bazı yerel ortaklarımız vardı, yeni çalışmalarımızla mevcut ortaklarımıza yenilerini ekliyoruz. Raff Military Textile olarak dünya çapında sürekli kazan-kazan ilişkisi kurabileceğimiz ortaklar arıyoruz. Bu bağlamda Afrika gibi şirketimiz için özel öneme sahip, müşterilerimizin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapan ve gelişme potansiyeli yüksek bir coğrafyada ortaklıklar kurmak bizim için değerli girişimler olacaktır. Angola da Afrika’daki merkezi konumu ve gelişme potansiyeli ile biz dahil tüm şirketler için gelecek vaat ediyor.

15 – Angola ekonomisinin büyümesine katkıda bulunmak amacıyla Angola’ya ne gibi deneyimler, bilgiler veya know-how getirebilirsiniz?

Raff Military Textile, tekstil sektöründe kökleri eskiye dayanan bir aile şirketidir. Bu nedenle yılların deneyimine sahip. Değişen ve gelişen teknoloji tekstil sektöründe de kendini göstermekte, yeni yöntemler, bilgi ve know-how yaratmaktadır. Ayrıca müşterilerimizden aldığımız her sipariş elbette bizim için yeni bir öğrenme deneyimi oluyor. Müşterilerimize özel ürünler tasarlayan ve üreten bir firma olduğumuz için yıllar içinde biriken bu bilgi birikimi daha da pekişti.

16 – Şu anki üretiminiz nedir ve kaç fabrikanız var? Yıllık üretiminiz ne kadar?

Birçok ülkede üretim faaliyetlerimiz devam ediyor. Senegal – Dakar, Zambiya – Lusaka, Irak – Erbil ve tabii ki ana üssümüz olan Türkiye’deki 3 fabrikamızda tüm müşterilerimize kalite ve son teknoloji ile hizmet veriyoruz. Yıllık kapasitemiz tüm ürün grupları için yaklaşık 10.000.000 adettir.

17 – Geçen yıl üretiminiz ve ana ihracat ülkeleriniz hangileriydi?

Biz ihracat odaklı bir Türk şirketiyiz. Bu nedenle Afrika bizim için özel bir konuma sahip. Müşterilerimizin çoğu bu genç ve yeni sanayileşen kıtadan geliyor. Burada müşteri olsun ya da olmasın birçok bağlantımız var. Raff Military Textile, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve en önemlisi Afrika’da bulunan dünya çapında yaklaşık 60 ülkeye ihracat yapıyor.

18 – Angola’ya müdahaleniz ihracat açısından nasıl olacak?

Angola’yı çok seviyoruz. Buranın nefes kesici doğal güzelliği ve dost canlısı insanları bizi etkiliyor, bu yüzden buraya gelip bir fabrika kurmayı seçtik. Bu güzel ülkeye yatırım yaparak sağlıklı bir kazan-kazan ilişkisi kurmayı hedefliyoruz. İhracat odaklı bir şirket olarak yapmayı planladığımız yatırımlardan faydalı geri dönüşler almak ve başarılı olmak istiyoruz elbette; ancak bunu yapmaya çalışırken aynı zamanda Angola’ya katkıda bulunmak, hafızamızda biriktirdiğimiz deneyimleri paylaşmak ve istihdam yaratmak istiyoruz. Bunu birlikte çıkacağımız bir yolculuk olarak görüyoruz ve bu yolculukta birbirimizden öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyoruz.

19 – Angola’nın yanı sıra başka hangi Afrika ülkelerine yerleşmek istiyorsunuz?

Daha önce de belirttiğim gibi Afrika bizim için dünya sahnesinde özel ve değerli bir konumda. Burayla yıllardır süregelen ilişkilerimiz var, burada birçok tanıdığımız, müşterimiz, dostumuz var. Bir üretim tesisi kurmak bizim için yeni ve her geçen gün olgunlaştırdığımız bir fikir. Bu açıdan çok kesin şeyleri erkenden söylemek çok doğru olmayabilir ama genel olarak Çad ve Gine gibi bazı ülkelerin bizim için biraz daha ön planda olduğunu söylemem yanlış olmaz.

20 – İş forumu Angola ile ekonomik ve ticari ilişkileri güçlendirmek için bir işaret mi?

Hiç şüphesiz öyle! Uluslararası şirketlerin dış ilişkilerde ülkelerine yaptıkları katkıların göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Sonuçta bu nedenler bizim varoluş amaçlarımızın da başında geliyor.

21 – Türk yatırımcılar Angola hakkında ne gibi bilgilere sahip?

Angola, Orta Afrika’nın en büyük ekonomilerinden biri. Angola özellikle petrol ve gaz üretiminde güçlü ancak tarım, tekstil, altyapı ve turizm gibi diğer sektörlerde de daha fazla gelişme çabası içinde olduğunu biliyoruz. Bunu yaparken de yabancı ülkelerden destek alarak biz yatırımcılar için önemli fırsatlar yaratıyor. Bunu Angola hükümetinin yabancı yatırımcılara sağladığı vergi teşviklerinden, ticaret reformlarından ve önemli stratejik anlaşmalardan anlıyoruz.

Sürekli değişen tekstil endüstrisi karşısında, Satış Müdürümüz Ceyhun Şahbaz’ın özverisi, yaratıcılığı ve liderliği hiç şüphesiz şirketimizin devam eden başarısında etkili olmuştur. Angola’nın önde gelen gazetesi “Economia&Finanças” ile yapılan bu röportaj sayesinde dünya, müşteri odaklılık, sürdürülebilirlik ve inovasyonun bir araya gelerek bir başarı hikayesi yarattığı markamızın kalbi ve ruhu hakkında bir fikir edinmiş oldu.

Bu güzel röportaj için Economia&Finanças’a ve değerli soruları için sevgili Joaquim Suami’ye teşekkür ederiz.