Medikal kıyafetler nasıl temizlenir?

Medikal kıyafetler, onları giyen kişilerin mesleğini göz önüne aldığımızda, bakımı en hassas profesyonel giysilerden biri olarak kabul edilebilir.

Doktor, hemşire, cerrah veya bir sağlık kuruluşunda çalışan ve düzenli olarak hastalarla temasta bulunan herkes doğal olarak kendisini korumak için tıbbi giysiler kullanır.

Tıbbi giysilerin önemini daha önceki yazımızda açıklamıştık. Bu yazımızı henüz okumadıysanız buradan inceleyebilirsiniz.

Giysilerin iyi bir şekilde gereğini yerine getirmeye devam etmesi için sağlık çalışanlarının bunların bakımına özellikle dikkat etmesi gerekir. Bildiğiniz gibi, hastane mikrop ve patojenlerle doludur ve personel aynı anda farklı hastalıkları olan birçok hastayı ayrı bölümlerde tedavi etmek zorundadır.

Ayrıca bu çalışanlar işten sonra evlerine gitmekte, aileleri veya oda arkadaşları ile temasta bulunmaktadırlar. Hastanede kullanılan giysilerin ana kontaminasyon kaynağı olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla, onları düzenli bir şekilde ve titizlikle temizlemenin önemi aşikardır. Bu yazımızda sizlere bu alanda uzmanlaşmış profesyonellerden faydalı ve pratik ipuçları vereceğiz.

Medikal giysiler, nefes alabilen yapıda ve rahat hissettirmesi amaçlandığından genellikle pamuktan yapılır. Ancak polyester ve pamuk karışımı şeklinde de mevcuttur. Bu giysiler dayanıklılıkları ve kullanım kolaylığı ile bilinirler.

Tıbbi kıyafetleri diğer giysilerden ayırın

Tıbbi giysileri mümkünse evinizin dışında yıkama hizmeti veren yerlerde temizletin. Hastanede veya özel bir çamaşırhanede olabilir. Bu giysilerinizi mümkün olduğunca evdeki kirli çamaşırlarınızdan ayırın. Yaratabilecekleri risklerden daha önce bahsetmiştik.

Eldiven kullanın

Aynı şekilde hassasiyet göstererek tıbbi üniformalarınızı her yıkayışınızda eldiven kullanarak kontaminasyon olasılığını en aza indirin.

Önce kan lekeleri veya diğer vücut sıvılarına temizlik malzemelerini uygulayın

Yıkamaya başlamadan önce bu lekeleri belirleyin ve onlartı çıkartmak için oksijen bazlı bir ağartıcı kullanın.

Tıbbi giysilerin ömrünü uzatmak için yıkamadan önce ters çevirin.

Kumaşın liflerini korumak için doğrudan çamaşır makinesine atmaktan kaçının.

Su sıcaklığına dikkat edin

Sıcaklık derecesi, üniformalarınızın kumaşlarıyla ilgilidir. %100 pamuklu ise leke tutmaması için mutlaka soğuk suda yıkamanız gerekir. Kurutma sırasında makinenizin düşük sıcaklıklı kademelerini kullanınız.

Eğer polyester ve pamuklu karışık kıyafetleriniz varsa, makinenizi ılık su ve yüksek kurutma seviyesinde de ayarlayabilirsiniz.

Giysilerinizin kirlenmesini önlemek için cep koruyucularını kullanın

Sağlık çalışanları, hastaları takip etmek ve gözlemlerini yazmak için kalemlerini, veya gerekli diğer durumlarda cımbız veya bir dizi alet edevatlarını yanlarında taşırlar… Bunun için ceplerini kullanırlar ve hareket ederken bu cepler zaman içinde kirlenir. Dolayısıyla bir cep koruyucu üniformayı temiz tutmak için en iyi çözümdür.

Tıbbi giysileri temizlemek için özel bazı losyonlar

Sağlık çalışanları, özel bir şekilde yıkanması gereken farklı sıvılara maruz kalmaktadırlar. Örneğin mürekkebi çıkarmak için alkol ile çitileme harika bir çözümdür. Hidrojen peroksit, kan ve benzer renk tonlarındaki vücut sıvılarının çözünmesi için kullanılır. Dışkı, idrar ve kusmuk için ise çamaşır suyu öneriyoruz.

Birden fazla üniforma seti satın alın

Medikal kıyafetlerin kirlerine göre gereken temizleme yöntemi, kıyafetin kumaşına ve renklerine zarar verebilir ve bu nedenle renk bozulması veya yırtılmaya neden olabilir. Tüm bu ihtimallerden kaçınmak için, birden fazla üniformaya sahip olmanızı öneririz. Böylece onları uzun süre saklayabilirsiniz.

Aslında tıbbi giysiler tüm potansiyel lekelere dayanacak şekilde tasarlanmıştır ancak ömürleri kalitelerine bağlıdır. Genel olarak söylemek gerekir ki bu kıyafetlerde bir kez delik veya yırtıklar fark ettiğinizde, artık onları işlevlerini yerine getiremeyecekleri için değiştirmeye karar verebilirsiniz.

Tıbbi giysilerinizin tedarikçisini dikkatlice seçmelisiniz, üretici firma mutlaka güvenilir ve saygın olmalıdır. İşte RAFF Military Textile için de durum böyledir, bütçenizi tercihlerinize göre, model, kumaş, renk vb etmenlere göre özelleştirebilirsiniz…

Lütfen modellerimize buradan göz atın. Ve benzersiz tıbbi kıyafetlerinizi sipariş etmek için bizimle iletişime geçin.